Alžírsko, zajímavá příležitost pro export i investici

Na úvod bych si dovolil krátce přestavit tuto severoafrickou zemi. Alžírsko (oficiální název Alžírská demokratická a lidová republika) je největším africkým státem ležícím na severu Afriky. Z ekonomického pohledu je Alžírsko přechodovou ekonomikou, která prochází rozsáhlou modernizací. Pro své obrovské nerostné bohatství a díky trhu s více jak 35 milióny obyvatel je Alžírsko vyhledávané zahraničními investory nejen z EU, USA, Kanady a Austrálie, jak tomu bylo od roku 2000 v souvislosti s rozvojem ropného a plynárenského sektoru. V současné době můžeme sledovat nárůst investic z Číny, Koreje, arabských zemí (především ze SAE) a z Ruska. Z tohoto pohledu je Alžírsko pravděpodobně nejvýznamnější a nejzajímavější africkou zemí, do které proudí čím dál větší zahraniční investice (snad s výjimkou JAR).

I přes výše uvedené tempo přílivu zahraničních investic je stále nedostatečné. S cílem podpořit příliv dalších zahraničních investic, zajistit ekonomický růst a snížit vnější zadluženost státu nabídla alžírská vláda v roce 2000 zahraničním věřitelům kapitalizaci pohledávek a účast na privatizaci alžírské ekonomiky. Na tento způsob úhrady přistoupila například Ruská federace nebo i Česká republika. V následujících letech došlo k uzavření i několik dohod o rekonverzi části zahraničního dluhu i s třemi největšími alžírskými věřiteli – Španělskem, Itálií a Francií.

První dekáda 21. století se vyznačovala zvýšenou aktivitou zahraničních investorů především z arabských zemí. V tomto období Arabský ekonomický a sociální rozvojový fond (FADES) poskytl Alžírsku uvěry ve výši 220 mil. USD, jež byly určeny zejména na financování projektu na výstavbu dálnice východ – západ, dopravu pitné vody z přehrady Béni Haroun do šesti okresů (Constantine, Mila, Batna, Khenchela, Oum El-Bouaghi a Jijel), výstavbu přehrady v Tebesse a na financování dalších projektů, např. na výstavbu a rekonstrukci železniční sítě, založení university na jihu Alžírska, výstavbu nemocnice ve městě Médea a dalších méně významných. Celková výše úvěrové angažovanosti fondu FADES v Alžírsku tak dosáhla hodnoty 2 mld. USD.

Nejperspektivnějším odvětvím pro investice zůstává i nadále těžba, zpracování a distribuce ropy a zemního plynu, kde jsou aktivní především americké a západoevropské společnosti. Nicméně v součastné době byl zaznamenán určitý posun od těžby směrem k dopravě a zejména zpracování těchto dvou významných energetických surovin. Kromě toho se vláda hodlá zapojit do mezinárodních projektů na budování obnovitelných zdrojů energie, do nichž má v úmyslu investovat vlastní prostředky, ale také přilákat významné zahraniční investory. Ve srovnání s investicemi do energetiky je objem zahraničních investic do ostatních průmyslových odvětví s výjimkou telekomunikací nepatrný.

Je důležité zdůraznit, že alžírská ekonomika a její snaha překonat jednostrannou závislost na exportu ropy a zemního plynu sklízí první kladné hodnocení ze strany západu. Například významná francouzská pojišťovací společnost COFACE, z jejíchž doporučení čerpají mnohé mezinárodní organizace (např. OECD), hodnotila velmi kladně již výsledky alžírské ekonomiky za rok 2003 a počátkem roku 2005 dokonce zařadila Alžírsko do 3. rizikové skupiny z hlediska dlouhodobých a střednědobých úvěrů (OECD vzápětí následovala), což výrazně přiblížilo alžírský trh zahraničním investorům zejména z Francie, Itálie a Španělska.

V této souvislosti je vhodné zdůraznit, že zařazení Alžírska do 3. rizikové skupiny je nejlepším hodnocením z afrických zemí, stejně nízkého stupně rizika dosáhla jen Jihoafrická republika a Tunisko (jeho hodnocení však po událostech z počátku roku 2011 kleslo).

Mezi další snahy potvrzující zájem Alžírska o zahraniční investice zcela určitě patří legislativní rámec, který má za cíl zajistit dceřiným společnostem vlastněním ze 100 % zahraničním kapitálem rovný přístup k finančním službám a záruku na repatriaci investovaného kapitálu ve všech formách tržeb. V oblasti transferu dividend dokonce došlo ze strany centrální banky (Banque d’Algérie) ke změkčení podmínek.

Zajímavý růst HDP, rozpočtová a monetární disciplina, která vede k udržení nízké inflace, existence mnoha dohod o vzájemné podpoře a ochraně investic a probíhající privatizace zcela určitě děla z Alžírska vysoce zajímavé místo pro investování obzvlášť, když si ještě uvědomíme, že alžírský trh je nejvýznamnějším trhem subregionu s komparativními výhodami typu geopolitická poloha země, atraktivní cenou pracovní síly, nízkou cena energií a dobrou infrastrukturou.

S největšími překážkami vstupu na alžírský trh je Vám ES Consulting, s.r.o. připraven velmi účinně pomoci, ať se jedná o neznalost zdejšího trhu, legislativy nebo s jazykovou bariérou.

Zpět