Investiční klima

Alžírsko je z hlediska investičních příležitostí pravděpodobně nejvýznamnější africkou zemí (snad jedině s výjimkou JAR). Pro své obrovské nerostné bohatství a trh s 35 milióny obyvatel je vyhledávané zahraničními investory nejen z EU, USA, Kanady a Austrálie, jako tomu bylo po r. 2000 v souvislosti s rozvojem ropného a plynárenského sektoru, ale dnes také z Číny, Koreje, arabských zemí (především ze SAE) a z Ruska.

Zvolením A. Boutefliky prezidentem ADLR v r. 1999 byly zahájeny zásadní změny v politické a ekonomické oblasti. V letech 2000–2005 se vládě podařilo značně utlumit teroristické útoky islámistů, které jsou dnes velmi sporadické a při zachování základních bezpečnostních pravidel se lze v Alžírsku cítit bezpečně. Prezident a vládní činitelé si byli vědomi toho, že základním předpokladem pro rozvoj ekonomiky je právě uklidnění politické situace.

Již první vláda jmenovaná po zvolení A. Boutefliky si vytýčila za cíl provést zásadní ekonomické reformy, jako jsou restrukturalizace a privatizace státních průmyslových objektů s velmi ztrátovou výrobou. Na rozdíl od svých předchůdců si vláda uvědomovala nutnost zapojení zahraničních investorů do rozvoje ekonomiky.

Nejdůležitějším sektorem, který vyžadoval významné investiční vstupy, byla těžba, doprava a zpracování ropy a zemního plynu. Byl zahájen rozsáhlý geologický průzkum, který přinesl výsledky prakticky okamžitě. Do těchto aktivit se zapojila řada zemí ze všech kontinentů, především z USA, EU, Austrálie, JAR a později také z Číny. Stát přísně odděloval geologický průzkum od vlastnictví nerostných surovin. Zákon o využívání přírodního bohatství z r. 2003 jasně stanoví, že vše, co se nachází v zemi, patří státu, čili v tomto směru nelze ani v budoucnu očekávat přístup soukromých subjektů, a to domácích ani zahraničních. Naproti tomu bylo později umožněno státní ropné společnosti Sonatrach zakládat společné podniky se zahraničními subjekty, což se rovněž ukázalo jako přínosné.

Sektor ropy a plynu byl zpřístupněn zahraničním investorům jako první, neboť vláda si byla vědoma skutečnosti, že toto odvětví bude nejvíce přitahovat zahraniční společnosti. Souviselo to také s výší nezbytných investic, které by Alžírsko nebylo schopno pokrýt bez pomoci zahraničních investorů. Postupně se zájem zahraničních investorů přesunul zejména do oblasti zpracování ropy a zemního plynu, kam v letech 2010 a 2011 směřují největší investice, resp. budou zahájeny projekty s ukončením kolem roku 2014.

Ostatní odvětví národního hospodářství zpočátku lákaly zahraniční investory jen okrajově, postupně se však stala vyhledávaným výroba stavebních hmot (zejména cementárny a cihelny), což souvisí s obrovským nárůstem stavební činnosti během prvního pětiletého plánu rozvoje v letech 2005–2009. V té době směřovaly významné zahraniční investice také do výroby železa a oceli a do chemického průmyslu. Z dalších lze jmenovat alespoň investice zahraničních firem do výroby mléka a mléčných výrobků a do výroby léčiv nebo do sektoru telekomunikací.

Kromě civilního sektoru nabízí spolupráci také Ministerstvo národní obrany ADLR, které spravuje řadu výrobních a opravárenských závodů. Vojenské podniky mohou zakládat společné podniky se zahraničními subjekty za stejných podmínek jako civilní sektor.

9.1. Podmínky vstupu zahraničního kapitálu (omezení, pobídky pro investory)

Vstup zahraničního kapitálu je od r. 2009 omezen na společné podniky s alžírskými partnery, s předkupním právem alžírského státu na zahraniční podíl za odhadní cenu v případě jeho prodeje. Pro zahraniční podíl je stanoven limit 49% u výrobních a 70% u obchodních společností.

Žádosti o pobídky pro investory vyřizuje Národní agentura pro rozvoj investic (ANDI). Jedná se zejména o snížení celních sazeb na dovážená zařízení, osvobození od DPH na dovážené zboží a služby a od poplatků souvisejících s pořízením nemovitostí. Kromě toho mohou být investorovi poskytnuty další výhody, a to jak ve fázi realizační, tak i ve fázi provozní až na dobu 10 let. Podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách ANDI www.andi.dz

9.2. Přímé zahraniční investice v teritoriu (odvětvová a teritoriální struktura)

Výše přímých zahraničních investic zaznamenaná Národní agenturou pro podporu investic činila v posledních 10 letech v průměru cca 2,2 mld. EUR ročně a na celkových sledovaných investicích se podílela 1/3.

Odvětvová struktura%
průmysl43,9
služby26,7
cestovní ruch22,2
telekomunikace4,1
stavebnictví1,9
ostatní odvětví1,2
celkem100,0
Teritoriální struktura%
arabské země58,1
Asie23,7
EU12,6
ostatní5,6
celkem100,0

9.3. České investice v teritoriu

Zatím jediná a krátce trvající česká investice byla v česko-alžírském podniku AHS, který se měl zabývat montáží průmyslových nástaveb na podvozky nákladních automobilů do 3,5 t. Společný podnik smontoval několik ukázkových nástaveb pro prezentaci na veletrzích a pro neshody podílníků firmy byl koncem r. 2010 uzavřen. 

9.4. Nejperspektivnější odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Nejperspektivnějšími odvětvími pro investice je těžba, zpracování a distribuce ropy a zemního plynu, dopravní strojírenství, výroba stavebních hmot a potravinářský průmysl. V případě privatizace také energetika a v závislosti na eventuálním zlepšování bezpečnostní situace v budoucnu rovněž cestovní ruch.

Privatizační a rozvojové projekty, ve kterých by se nabízela příležitost k účasti zahraničních investorů, nejsou zatím avizovány. V tomto ohledu nejsou do doby případného výraznějšího a dlouhodobějšího poklesu cen ropy velké změny příliš pravděpodobné. 

9.5. Rizika investování v teritoriu

Rizikem pro investování v Alžírsku jsou obtížně předvídatelná administrativní opatření, nejistota ohledně budoucích preferencí povinného místního partnera (podílníka ve společném podniku), předkupní právo alžírského státu na zahraniční podíl v případě potřeby jeho prodeje a nebezpečí příležitostného terorismu.

V roce 2000 byla podepsána česko-alžírská dohoda o ochraně investic, u které nebylo z české strany oznámeno dokončení ratifikačního procesu z důvodu rozdílného názoru na potřebu její úpravy v souvislosti se vstupem ČR do EU. 

S největšími překážkami vstupu na alžírský trh je Vám ES Consulting, s.r.o. připravena velmi účinně pomoci, ať se jedná o neznalost zdejšího trhu, legislativy nebo s jazykovou bariérou.

Zdroj: http://www.mzv.cz/public/e8/92/a9/415291_573059_panorama_Algier.jpg

Zpět