Čeští turisté si v Africe oblíbili země, jako je Egypt nebo Tunisko. Jenže severní Afrika skýtá ještě jeden skvost, kde naleznete nádherné pláže i významné památky a navíc ceny jsou tam pro nás opravdu velmi příjemné. Řeč je o Alžírsku, kterému se přezdívá Paříž Afriky.
Alžírsko je skutečně velmi levná země v porovnání s Egyptem, Tunisem nebo Marokem. Například šálek kávy tam stojí necelých deset korun, za stejné peníze tam seženete také třeba láhev Coca – Coly. Hamburger McMeal u McDonalda vyjde na 70 korun a obědové menu v dobré restauraci stojí se vejde do stovky.

Benzín za 4 koruny
Nízké ceny se netýkají jen potravin, třeba benzín vyjde na 4 koruny za litr – Alžírsko je totiž významný producent ropy. Obecně jsou zde velmi nízké ceny za dopravu. Půjčení auta vyjde na 500 korun na den, velmi levné jsou ale také taxíky, kde se sazby pohybují kolem 7 korun za kilometr, autobusová jízdenka stojí 3-6 korun. Jedinou položkou, která je dražší, než u nás, je alkohol, za půllitrovou lahev ležáku zaplatíte kolem 35 korun. Je to dáno tím, že ve zdejší muslimské společnosti je alkohol odmítán. Kuřáky ale jistě potěší krabička cigaret za necelé 2 eura.
Masový turismus ještě nedorazil
Nízké ceny jsou dány několika faktory, tím hlavním je určitě fakt, že Alžírsko zatím příliš netěží z turistického ruchu. Nakupujete tedy v podstatě za stejné ceny, jako místní lidé. I celkové náklady na život jsou v této zemi velmi nízké, což může být lákavé i pro cestovatele, kteří by v zemi chtěli strávit delší čas. Sever země je obecně dražší, než jih.
Nebojte se smlouvat
K místní kultuře patří, stejně jako všude jinde v Africe, smlouvání. To se týká zejména nákupu na trzích nebo třeba objednání taxíku. Naopak v restauraci jsou ceny dané a smlouvání tam k ničemu nevede.
Gurmánské zážitky na každém rohu
Mimochodem když už je řeč o jídle, tak typické alžírské jídlo se zpravidla skládá z několika malých chodů, včetně slaných masových jídel, chutných zeleninových gulášů a domácího chleba. Například tradiční alžírský kuskus s jehněčím nebo kuřecím masem patří mezi největší místní pochoutky. V Alžírsku je ale velmi dostupná také mezinárodní kuchyně, najdeme zde klasická čínská bistra i italské restaurace. Určitě není špatné vyzkoušet také jídlo od pouličních prodejců, kteří nabízejí místní vyhlášené pochoutky, jako jsou les msemens, což je něco jako naše palačinky, nebo lahm-lhalou, maso na sladký způsob. Milovníci pálivého jídla mohou zkusit merguez, což je silně kořeněná klobása. Ceny za tyto dobroty jsou velmi nízké a pohybují se v rozmezí 10 – 20 korun.
Dináry měňte už v Česku
Nízké ceny potravin i všeho dalšího jsou mimo jiné dány i výhodným kurzem koruny k alžírskému dináru, kdy jeden dinár stojí v současnosti 17 haléřů. Doporučuje se vyměnit koruny za dináry ještě v České republice ve směnárně. Ceny dinárů přímo na místě mohou být dražší. Ještě je dobré vědět, že v místních obchodech není běžné přijímat platební karty a platí se ve většině případů v hotovosti.

Malebné pláže s jemným pískem
Ještě si řekněme, co kromě příznivých cen Alžírsko vlastně nabízí? Jeho největší část pokrývá poušť, ale severní pobřeží omývá Středozemní moře a nalezneme zde skutečně nádherné pláže, navíc bez davů turistů. Mezi nejvyhlášenější pláže patří určitě Annaba, která kromě nádherného jemného písku nabízí příležitost k potápění v jeskyních. Místní moře je také velmi bohaté na ryby. Další věhlasnou pláží je Jijel, kterou tvoří několik malebných zátok s velmi jemným pískem. Nádherné pláže jsou také přímo u města Oranu, které jsou ale turisticky již více vyhledávané a více připomínají klasické pláže u letovisek. Nádherné jsou také pláže Zerelda nebo Sifi Feruch. Všechny spojuje jemný písek, čisté moře a především nejsou přeplněny turisty.
Dodržujte bezpečnostní pravidla
Abychom ale byli korektní, nedostatek turistů má i své důvody, mezi které je třeba zmínit zejména bezpečnost. České velvyslanectví v Alžíru varuje turisty, aby se sami pouštěli do některých odlehlých lokalit. Jde o nebezpečí terorismu či únosu, ale i kriminality. Ve městech a hotelch žádné nebezpečí nehrozí, jde skutečně o odlehlá místa v poušti či u hranic. Výlety do vnitrozemí je nutné organizovat přes místní cestovní kanceláře, rozhodně by se člověk neměl vydávat nikam sám na vlastní pěst. Jsou to všechno rozumná preventivní opatření, při jejichž dodržování se člověk vyhne riziku problémů.
Jinak ale Alžírsko skýtá mnoho krás a pro turisty může být destinací, která jim nabídne velmi příjemnou dovolenou za velmi málo peněz.